Pomoc uprchlíkům

V současnosti uzavřená iniciativa.

Na této stránce najdete veškeré informace týkající se naší pomoc uprchlíkům v r. 2015 – 2016.

Pomáhat lidem v nouzi vnímáme především jako lidskou povinnost. Povinnost k bližnímu svému.

Díky úsilí dobrovolníku z CZECH TEAMU byla hranice Berkasovo – Babska na Srbsko- Chorvatské hranici uzavřena 6. listopadu 2015. V současné době jsou uprchlíci převáženi z Makedonie do srbského Šidu autobusy, kde přestoupí na vlak a pokračují do Chorvatska a následně Slovinska, Rakouska a Německa. Všude v těchto zemích působí dobrovolníci. Situace na Balkáně už není katastrofální.

Namísto toho jsme vyslyšeli prosbu Řeků, kteří urgentně žádají o pomoc. Nejhorší situace je podle zpráv momentálně na Lesbosu.

Nadále tak SHÁNÍME FINANČNÍ POMOC pro uprchlíky.

Naše členka Martina Janoušová poletí 13. 11. – 23. 11. na ostrov Lesbos, kde předá materiální a finanční pomoc, která vyšla ze sbírky na Facebooku „pojeďme pomáhat na Lesbos“! Cestovní výdaje si každý dobrovolník platí sám. Ubytování zajistila iniciativa Pomoc lidem na útěku.

Na místě bude potřeba nakoupit vodu a jídlo pro děti a dospělé.

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ POMÁHAJÍ.

Číslo transparentního účtu: 2100400860/2010 – Fio bank, a.s.

Zpráva pro příjemce: Sbírka

První cesta

Naše první cesta proběhla 8. – 11. 10.. Jeli jsme na SRBSKO – CHORVATSKOU HRANICI.  Předcházelo jí mnoho činností, povinností a práce. Vezli jsme plnou dodávku a vlek materiální pomoci darované i nakoupené. Vezli jsme dřevo na sestavení regálů ve skladu s oblečením v Šídu. Vezli jsme polní kuchyni a jídlo na 3 dny pro cirka 40 dobrovolníků z České republiky ale i ze Slovenska, Srbska a dalších zemí.
Vezli jsme platební kartu, na níž bylo k dispozici více než 30 tisíc Kč na cokoliv, co pomůže.

Celkem bylo při této první výpravě vybráno a použito 58.605 Kč.

Je na místě poděkovat VŠEM, VÁM VŠEM, kteří jste pomohli a pomáháte dál.

Já se omlouvám, nemám čas na sepsání mých osobních zážitků (plánuji a zařizuji další pomoc), a proto zde sdílím osobní výpovědi lidí, kteří byli na stejném místě, ve stejný čas.

PŘÍBĚHY
Facebook – Lubor Ripley Vokrouhlicky
Blog idnes – Barbora Kohoutová
Lidovky – Šárka Kabátová
Proglas – Filip Breindl
Martin Šmídl – fotografie

Jen chci říct, že to co jsem na místě viděla a zažila, nemá nic společného s civilizací 21 století. Nedokážu vůbec pochopit, jak se může takhle zacházet s lidmi, s dětmi. Viděla jsem plakat muže, křičet děti bolestí a hlady, viděla jsem omdlelé ženy z vyčerpání a hladu. Podchlazené, zoufalé lidi na pokraji svých sil.
Fotografie, které najdete v galerii jsou od fotografky Ivy Zímové, Jiřího Klusoně a dalších. Já vůbec neměla čas a sílu fotit. Prostě to nešlo.

Vyúčtování sbírky pro uprchlíky 8. – 12. 10. 2015

Druhá cesta na Srbsko – Chorvatskou hranici se uskutečnila 22.- 25.10..

Stručný zápis z naší cesty. Nelze napsat vše, tak útržkovitě. V sobotu v podvečer nám bylo řečeno, že hranice jsou otevřené, všechny máme posílat na autobusy, které čekají na hranici. V tomto duchu běžela i celá noc. Srbové nepřetržitě vozili další a další uprchlíky. Teď jsme teprve ocenili dva malé párty stany, co jsme postavili odpoledne. Výdej oblečení v jedné půlce a v druhé improvizovaný přebalovací pult. Topení instalovat nešlo, museli jsme být tedy co nejrychlejší. Světlo nám poskytly dvě baterky koupené v Obi. Zírala jsem na dva kluky, co vedle nás převlékali celý večer. Dospěláky, děti, do toho odbíhali kamsi vždy, když někdo potřeboval mužskou sílu. Bylo skvělé mít je vedle sebe. Nejednou pomáhali vytlačit ty, kteří kolem přebalovacích pultů neměli co dělat. Maraton v přebalování ustal až po několika hodinách. Jedna opruzenější prdelka za druhou. Miminka s ucpaným nosem, plačící, hladová, podchlazená. Asi dvou měsíční špunt vůbec neplakal. Bylo vidět že se snaží, aby zvuk nevydal. Hořel jak kamna. Maminka říkala, že doktor už ho viděl. Ok, tak tedy jen přebalit, převléknout, čepice, pytel (pokud byl) deka. Někdo z Čechů tu noc přivezl kočárky. Jen dva, ale zaplať pán bůh za ně. Ještě bylo jedno nosítko. Tihle nejmenší, mají největší šanci, že ze všeho vyjdou nedotčeni. Pokud o ně bude dobře postaráno. Žádné újmy po psychické stránce je snad nečekají. Co ale čeká děti, které vše chápou? Zažily válku, hlad, bolest, výstup do ledových vln v Řecku, neustálý řev policajtů, ponižování svých rodičů, tlačenice, křik, některé byly skoro ušlapány křičícím davem. Opět jsem viděla děti plačící strachy, bolestí i hladem. Srdce se svírá a člověk si zakazuje jen představit vidět na jejich místě svoje vlastní děti. Iveta

PŘÍBĚHY

O Nás
Studio 6 – 9. 11. 2015
Když matky od rodin pomáhají uprchlíkům na hranicích
Dobrovolníci uprchlíkům nesmí podávat běžně dostupné léky nebo sunar
Petra Klusoňová
další…
Dan Pribáň
Trabantem napříč kontinenty
Český dobrovolník v Srbsku: Po příjezdu jsem změnil názor na uprchlíky

Vyúčtování sbírky pro uprchlíky 22. – 25. 10. 2015

Ve jménu všech lidí, a hlavně dětí, protože na ně naši pomoc míříme nejvíce, ve jménu všech, kterým pomoc příští víkend rozdáme, VÁM děkuji.
Iveta Nejtková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *